Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Domovská stránka

DOCENDO DISCIMUS

 

Chystané akce

Přísaha nových studentů

Přísaha nových studentů

25. 8. 2020 • Studenti Univerzity obrany, kteří své studium zahájí ve stávajícím akademickém roce, učiní dne 22. října 2020 rozhodující závazek, jenž na sebe dobrovolně vezmou jako noví příslušníci české armády. Tímto závazkem je slavnostní vojenská přísaha, která v uvedený den proběhne na nástupišti kasáren v ulici Šumavská v Brně. Vzhledem ke stávajícím epidemiologickým opatřením proběhne slavnostní akt s vyloučením veřejnosti.

Aktuality

Univerzita obrany si připomněla výročí vzniku Československa

Univerzita obrany si připomněla výročí vzniku Československa

29. 10. 2020 • Koronavirová pandemie notně změnila také letošní podobu oslav vzniku Československa. Slavnostní akt se letos v den výročí 28. října odehrál v komorním duchu bez oficiálních vystoupení a bez státní hymny.

Účast československé vojenské jednotky při obléhání přístavu Dunkerque

Účast československé vojenské jednotky při obléhání přístavu Dunkerque

27. 10. 2020 • Vedle státního svátku Dne vzniku samostatného československého státu si 28. října připomínáme i památný den z historie české armády, který je spojen s bojem příslušníků naší obrněné brigády u města Dunkerque v roce 1944. Československá samostatná obrněná brigáda ve Velké Británii, zasazená do obléhání severofrancouzského přístavu Dunkerque, podnikla 28. října svou první a úspěšnou bojovou akci proti obklíčeným německým jednotkám.

I obyčejní lidé zachraňují životy

I obyčejní lidé zachraňují životy

26. 10. 2020 • V České republice je každodenně třeba krve či jejích složek od více než 2000 dárců. Krev je potřeba například při těžkých úrazech, řadě operací, léčbě otrav, pro lidi léčené umělou ledvinou nebo se zhoubnými nemocemi krve. Z krve se také vyrábějí léky nezbytné pro nemoci s poruchami srážlivosti, poruchami obranyschopnosti a léčbu popálenin. Celkový počet dárců krve v nemocničních transfuzních zařízeních bohužel mírně klesá. Pokles je způsobený věkem či nemocemi dárců a v současné době také riziky spojenými s pandemií COVID 19.

Ustavující zasedání Vědecké rady UO

Ustavující zasedání Vědecké rady UO

23. 10. 2020 • Ve středu 14. října proběhlo první zasedání nově ustanovené Vědecké rady Univerzity obrany v Brně. Na úvod zasedání předala předsedkyně vědecké rady rektorka-velitelka plukovnice gšt. doc. RNDr. Zuzana Kročová, Ph.D., přítomným řádným členům a jednomu stálému hostu jmenovací dekrety.

Čechoslováci v bitvě o severoafrický přístav Tobruk

Čechoslováci v bitvě o severoafrický přístav Tobruk

23. 10. 2020 • „Obsadili jsme pevnůstky v poušti, v nichž jsme se bránili přívalu italských vojáků, kteří se snažili prolomit náš obranný val," vyprávěl na jedné z besed studentům Univerzity obrany plukovník ve výslužbě Pavel Vranský. Voják, který bojoval v řadách 11. československého pěšího praporu pod velením podplukovníka Karla Klapálka u libyjského Tobrúku. Našich 643 vojáků v roce 1941 ubránilo Tobruk před německo-italskou přesilou a napomohlo tak k udržení důležitého zásobovacího uzlu.

12345...>>

 

 

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​
   
© 2019 Univerzita obrany v Brně | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Tweetujeme
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Jsme na Facebooku
  • Webová alba Picasa