Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
S Foglarem v lese

Zpravodajský portál Univerzity obrany

 

Aktuality Univerzity obrany

S Foglarem v lese

Počet shlédnutí: 419

6.9.2022 • Téměř čtyři stovky budoucích studentů Univerzity obrany strávily celý srpen na nepřetržitém základním výcviku ve VVP Březina u Vyškova. Vyvrcholením této úvodní kapitoly vojenského studia bylo komplexní cvičení, které mělo prověřit dovednosti a znalosti získané během předchozích čtyř týdnů.

„Dnešek začal bojovým poplachem ve tři hodiny ráno, kdy jsme byli probuzení a sbalili jsme si věci, vyrazili jsme pro zbraně a hned se začalo se samotným komplexákem,“ shrnula dění předchozího dne vojínka Kateřina Mašková, která má před sebou zdravotnické studium na FVZ. Spolu s ostatními příslušníky 3. výcvikové roty jsme ji zastihli vpodvečer v lese, kde se připravovala na přenocování. Po zbudování přístřešku se vydala s kolegy pro stravu. „Dneska je to naše první jídlo, cestou jsem si jenom stačila utrhnout čtyři ostružiny,“ říká jedna z jejích kolegyň, která si pochutnávala na polní večeři.Studenti UO se v této četě setkali s budoucími studenty vojenské tělovýchovy. O kousek dál buduje svůj přístřešek jeden z nich, Albert Foglar, vzdálený příbuzný slavného spisovatele a skautského vedoucího. „Zkušenosti z nocování v lese mám, ale zatímco dosud jsem budoval klasické áčko nebo poloáčko, tady nově zkouším zavěšené iglú. Snad se v něm víc zahřeju,“ říká nastávající tělocvikář.

Vpodvečer před uložením v lese byl na programu komplexního cvičení útok, kdy studenti přískoky překonávali otevřenou plochu a ztečí zdolali protivníka. Na správný průběh akce dohlížela spolu s jinými instruktory i četařka Edita Božková, studentka třetího ročníku, která zde získala cenné praktické zkušenosti s řízením lidí.Komplexní cvičení završuje čtyřtýdenní tvrdý výcvik, který přináší vypětí fyzických i psychických sil. „Mě hodně baví myšlenka překonat sama sebe, tady každý zjistí, kde má své hranice, u každého je to samozřejmě jinak. Bylo pár okamžiků, kdy to bylo na hranici, ale dá se to zvládnout,“ říká vojínka Mašková. Snad to platilo i po dělostřeleckém přepadu, který se odehrál téže noci a během něhož se všichni museli co nejrychleji shromáždit v pomyslném bezpečném úkrytu.


Autor: Viktor Sliva


   
© 2021 Univerzita obrany | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Tweetujeme
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Jsme na Facebooku
  • Webová alba Picasa