Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Škola skončila a teď už vzhůru do armády

Zpravodajský portál Univerzity obrany

 

Aktuality Univerzity obrany

Škola skončila a teď už vzhůru do armády

Počet shlédnutí: 1074

​28.7.2022 • Celkem 152 mladých mužů a žen ve slavnostních stejnokrojích, kteří úspěšně ukončili pětileté vojenské prezenční studium, zaplnilo ve čtvrtek 28. července brněnské náměstí Svobody, kde se uskutečnil tradiční ceremoniál vyřazení nových absolventů Univerzity obrany.

Na úvod slavnostního aktu napochodovali absolventi jediné vojenské vysoké škole v České republice spolu s kolegy z nižších ročníků do středu náměstí, kde je z čestné tribuny pozdravili náměstek ministryně obrany Tomáš Kopečný, poradkyně náčelníka Generálního štábu Armády ČR brigádní generálka Lenka Šmerdová, představitelé českých univerzit, státní správy, brněnského magistrátu a zástupci spolupracujících organizací.


Nejlepší absolventkou je letos žena

Po slavnostních projevech hostů byli absolventi symbolicky vyřazeni prostřednictvím nejlepší studentky pětiletého magisterského studijního programu „Vojenské technologie elektrotechnické" ve specializaci „Letecká technika – avionika a výzbroj" Fakulty vojenských technologií poručice Ing. Jany Cendelínové, kterou rektorka-velitelka UO brigádní generálka Zuzana Kročová „pasovala" univerzitním mečem před bojovým praporem školy.

Ta poté poděkovala univerzitě - učitelům a lektorům za důkladnou a cílevědomou přípravu na vojenské povolání a rodičům, přátelům a spolužákům za podporu během studia.

„Jelikož už za pár dní nastoupíme na svá první služební místa, na která se moc těšíme, tak jako vojáci musíme být připraveni na všechno a za jakýchkoliv okolností. Uděláme vše pro to, abyste na nás mohli být pyšní," řekla za všechny absolventy na zaplněném náměstí Cendelínová.


Premianti převzali věcné a peněžité odměny od ministryně a univerzity

Sedm nejlepších studentů na základě rozkazu ministryně obrany převzalo věcné dary, na základě rozkazu rektorky-velitelky devět absolventů pak peněžitou odměnu. Tu obdrželo také sedm absolventů od děkana Fakulty vojenského leadershipu a čtyři od děkana Fakulty vojenských technologií.

Na úvod ceremoniálu přeletěly nad náměstím Svobody formace vrtulníků z letecké základny v Náměšti nad Oslavou a na závěr při slavnostním pochodu formace stíhacích letounů L-159 Alca ze základny taktického letectva v Čáslavi. Ceremoniál v začínající kariéře nových vojenských profesionálů byl ukončen sborovým zvoláním „Sloužíme vlasti" a vyhozením vojenských čepic do vzduchu.

Vyřazení 2022.png

Autor:Aleš Pelikán foto: Aleš Mylan video: Veronika Seménková

   
© 2021 Univerzita obrany | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Tweetujeme
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Jsme na Facebooku
  • Webová alba Picasa