Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Strakoničtí vojáci budou střílet rakety v Polsku a Lotyšsku

Zpravodajský portál Univerzity obrany

 

Aktuality Fakulty vojenských technologií

Strakoničtí vojáci budou střílet rakety v Polsku a Lotyšsku

Počet shlédnutí: 158

​27.5.2022 • Příští týden vypukne největší alianční cvičení pozemní protivzdušné obrany Ramstein Legacy 2022. Přes čtyři tisíce vojáků bude v Polsku a pobaltských státech cvičit společnou ochranu vzdušného prostoru v rámci NATO. Armádu ČR budou na cvičení reprezentovat hned dvě jednotky vyzbrojené dvěma různými systémy, obě z 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic. 

V Polsku bude cvičit jednotka, vyzbrojená protiletadlovým raketovým systémem 2K12 KUB. Na území Lotyšska se zase do cvičení zapojí jednotka s protiletadlovými systémy RBS-70, která je již čtyři měsíce na misi v Pobaltí. „Jedná se již o druhou jednotku, jejímž úkolem je zabezpečovat pozemní protivzdušnou obranu mezinárodnímu bojovému uskupení, které působí na území Litvy. Naši vojáci tak získávají důležité zkušenosti, které uplatní mimo jiné i při rozvoji a modernizaci vojska pozemní protivzdušné obrany," uvedl velitel 25. protiletadlového raketového pluku plk. Luděk Teger.


Spolupráce s aliančním centrem 

Kromě vojáků ze Strakonic se cvičení účastní také příslušníci velitelství Vzdušných sil a 26. pluku velení, řízení a průzkumu, kteří budou působit v mezinárodním řídícím štábu.

„Za důležité považuji také to, že společného výcviku s našimi aliančními partnery se účastní i mladí důstojníci, kteří tak získávají cenné zkušenosti," vyzdvihl pplk. Jaroslav Sekanina, který bude velet české jednotce v Polsku. 

Poslední prověrka před střelbami 

Nedílnou součástí mezinárodního cvičení budou bojové střelby, na které se vojáci připravovali několik měsíců. Poslední prověrkou pro ty, kteří budou střílet ze systému 2K12 KUB, byly zápočtové střelby. Vojáci museli při nich prokázat, že mají svou techniku takzvaně v malíčku. Že jsou schopní ji nejen obsluhovat, ale také zvládnou odstranit i drobné závady nebo reagovat na neobvyklé situace, které mohou nastat.


Studenti  FVT v roli rozhodčích 

Zápočtových střeleb ve funkcích rozhodčích se zúčastnili i studenti pátého ročníku FVT UNOB (specializace protivzdušná obrana), kteří budou po státnicích u těchto zbraňových systémů sloužit jako velitelé. Vedoucí katedry PVO plk. Jan Farlík zde působil ve funkci předsedy rozhodčí komise. 

Hlavní pozornost byla věnována tomu, jak vojáci umějí zachytit, identifikovat a vést palbu na vzdušné cíle. Protivníka jim simulovaly bojové letouny a vrtulníky z 21. základny taktického letectva a 22. základny vrtulníkového letectva. Na bojové střelby se intenzivně připravovali i vojáci na misi v Litvě….

 

Autorky: Jana Samcová a Tereza Kabourková


   
© 2021 Univerzita obrany | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Tweetujeme
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Jsme na Facebooku
  • Webová alba Picasa