Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Na UO byla otevřena výstava k 100. výročí Malé dohody

Zpravodajský portál Univerzity obrany

 

Aktuality Univerzity obrany

Na UO byla otevřena výstava k 100. výročí Malé dohody

Počet shlédnutí: 265

12.5.2022 • Výstavu Malá dohoda - Little Entente připravilo Velvyslanectví Rumunské republiky v ČR. Vernisáže 10. května se zúčastnili zástupci diplomatických sborů Litvy, Rumunska, Tanzanie a Ukrajiny, zástupci města Brna, Jihomoravského kraje a dalších organizací, příslušníci Univerzity obrany včetně sedmi studentů z Rumunska, kteří jsou na UO na studijním pobytu v rámci programu ERASMUS+. 

Na vernisáži promluvila velvyslankyně Rumunské republiky v ČR J. E. Maria-Antoaneta Barta, po ní vystoupila rektorka-velitelka UO brig. gen. prof. Zuzana Kročová. Ta nejprve poděkovala rumunskému velvyslanectví za iniciativu připravit tuto výstavu na půdě jediné vojenské vysoké školy v České republice.

„Prostor, ve kterém je instalována, není zvolen náhodně. Je to místo, kde může výstavu shlédnout většina studentů a pedagogů naší univerzity. Budu ráda, když ji navštíví a odnesou si z ní poučení o nelehkém a často komplikovaném vývoji zahraničních vztahů našeho nově vzniklého státu v období po první světové válce a v období bezprostředního ohrožení státu nacistickým Německem," řekla Kročová.


Malá dohoda čelila snahám o změnu poválečného uspořádání Evropy 

Výstava na panelech formou fotografií a kopií historických dokumentů přibližuje význam vojensko-politického spojenectví ČR, Jugoslávie a Rumunska z období let 1921-1939. Cílem Malé dohody bylo zabezpečit územní integritu a svrchovanost spojeneckých zemí v období po první světové válce proti snahách  o obnovu Rakouska-Uherska, snahám Maďarska o revizi trianonského míru a i pozdějším snahám Německa a  Sovětského svazu o hegemonii ve střední Evropě.

 

Historické poučení a význam našeho spojenectví v dnešní době 

„Věřím, že výstava nás zaujme nejen řadou zajímavých dobových dokumentů, ale přinese především historické poučení a zamyšlení nad dnešní dobou, ve které se po agresi Ruské federace na Ukrajině znovu Evropa a svět dostávají do nebezpečí světového válečného konfliktu. O to více nabývají na významu naše spojenecké závazky v rámci Severoatlantické aliance, kterými jsou Česká republika a Rumunsko členy," konstatovala Kročová.


Pohled do historie je určen pro širokou veřejnost 

Výstava k 100. výročí Malé dohody pomůže příslušníkům školy i veřejnosti přiblížit podrobnosti a význam tehdejšího vojensko-politického spojenectví. Bylo to právě Československo reprezentované ministrem zahraničí a pozdějším prezidentem Edvardem Benešem a Rumunsko zastoupené rumunským ministrem zahraničí Nicolaem Titulescu, které byly hlavními tvůrci a představiteli Malé dohody. 

„Budeme rádi, když nejen naši, ale také studenti ostatních vysokých škol i široká veřejnost si najdou cestu výstavu navštívit," vyslovila přání rektorka-velitelka Kročová. Výstava ve foyer budovy UO Kounicova 44 je zdarma přístupná v pracovních dnech od 8 do 18 hodin až do 30. června.

 

Autor: Aleš Pelikánfoto: Aleš Mylan

   
© 2021 Univerzita obrany | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Tweetujeme
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Jsme na Facebooku
  • Webová alba Picasa