Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Univerzita obrany připravuje další ročník závodu Winter Survival

Zpravodajský portál Univerzity obrany

 

Aktuality Univerzity obrany

Univerzita obrany připravuje další ročník závodu Winter Survival

Počet shlédnutí: 523

12.11.2021 • Již dvacátý sedmý ročník armádního zimního víceboje tříčlenných družstev, který se na přelomu ledna a února příštího roku uskuteční v Jeseníkách, pořádají Generální štáb AČR a Univerzita obrany. V soutěži s mezinárodní účastí vojáky čeká řada náročných úkolů a nelehkých disciplín, které v současné době připravuje v nejvyšších moravskoslezských horách tým Centra tělesné výchovy a sportu UO. 

K velké různorodosti disciplín a tedy i náročnosti na všestrannost vojáků se na Winter Survivalu přidávají drsné podmínky Hrubého Jeseníku i velmi proměnlivé počasí. Ačkoliv vojáci-závodníci dopředu vědí, do čeho jdou a co mohou čekat, teprve až samotná akce dokonale prověří jejich schopnosti, fyzickou zdatnost a psychickou odolnost a také jejich smysl pro týmovou spolupráci. Během závodu musejí překonávat únavu, vyčerpání i strach. Hodně při tom záleží také na štěstí. Malá chyba nebo náhoda může dokonce družstvo vyřadit ze soutěže.  

Armádní soutěž ověřuje dovednosti, které voják potřebuje v zimních podmínkách, a klade před něj všemožné nástrahy a nečekané situace, s nimiž se může při plnění skutečných úkolů setkat. Důmyslné disciplíny nutí závodníky k přemýšlení, vlastní volbě způsobu provedení úkolu a kreativitě. Přesouvat se na lyžích zimní přírodou, rvát se s nepřízní počasí i s vlastní vůlí na trase dlouhé hodně přes sto kilometrů, to je meta, která láká nejednoho armádního vytrvalce. 

„Na závod jsme se intenzívně připravovali. Naše týmová spolupráce se osvědčila. Od začátku jsme se velmi snažili a také jsme měli štěstí. Máme obrovskou radost, že jsme vyhráli," zhodnotil výsledek vítězného týmu Agentury logistiky Stará Boleslav na Winter Survivalu 2020 jeho vedoucí kapitán Michal Pech.

Za dva měsíce během čtyř dnů v rámci mnohakilometrových přesunů budou tříčlenná družstva zdolávat skalní stěny, překonávat říční rokle, absolvují biatlonový závod a měřené sjezdy na lyžích, budou poskytovat první pomoc, střílet z armádních zbraní a házet granátem na cíl, dvě noci stráví ve volné přírodě a budou plnit další praktické úkoly spojené se zkouškou psychické odolnosti a s přežitím ve volné přírodě. Armádní závod si zakládá na těch nejextrémnějších podmínkách, jaké jsou pro přesun v horském terénu vůbec možné.

Mezinárodního závodu Winter Survival 2022, který se pojede po roční přestávce způsobené koronavirovou pandemií, se zúčastní šedesát českých a zahraničních vojáků. Českou armádu bude reprezentovat 16 družstev. Z Belgie, Polska, Rakouska a Slovinska přijedou 4 armádní týmy.

 

Autor: Pavel Pazdera, foto: archiv UO

   
© 2021 Univerzita obrany | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Tweetujeme
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Jsme na Facebooku
  • Webová alba Picasa