Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Studenti FVT a FVL prohlubují jazykové znalosti v letecké operační angličtině

Zpravodajský portál Univerzity obrany

 

Aktuality Fakulty vojenských technologií

Studenti FVT a FVL prohlubují jazykové znalosti v letecké operační angličtině

Počet shlédnutí: 211

​23.7.2021 • Díky pochopení děkanátů FVT a FVL se studijní skupiny FVT 23-5VPIL a FVL 12-5DVZS v průběhu září zúčastnily kurzu angličtiny ve společnosti HTP Ostrava (http://www.htpostrava.cz/). Kurz organizovaný velitelstvím VzS byl primárně zaměřen na rozvíjení leteckých odborných jazykových dovedností. Druhotným efektem bylo získání povědomí o organizaci, použití a taktice vrtulníkového letectva armád NATO. Kurz byl veden dvojicí instruktorů, bývalých příslušníků britské armády. V průběhu kurzu nás přijel podpořit ředitel CJV plukovník gšt. Vladan Holcner i s našimi vyučujícími z CJV.

Instruktoři Danny a Roj jsou ostřílení veteráni britských vrtulníkových jednotek, kteří prošli rozsáhlým výcvikem a také bojovými operacemi například v Iráku a Afghánistánu. Náplní první poloviny kurzu byla výuka operačních procedur a tomu náležející komunikace při plnění úkolů vrtulníkovým letectvem. Jednalo se například o působení jako MEDEVAC, CASEVAC nebo vyslání požadavku a následné poskytnutí blízké letecké podpory (CCA), včetně vizuálního navedení na cíl pozemním leteckým návodčím.

Dalšími tématy byla navigace, použití vrtulníků při sledování zájmového vozidla, zastavení vozidla, poskytování ochrany spojeneckým konvojům, či provádění výsadků a vyzvedávání pozemních jednotek. Všechna témata byla doplněna o skutečné bojové zážitky našich instruktorů, ze kterých často až mrazilo.

Vše, co nás instruktoři učili, jsou soudobé operační procedury aktuálně používané britským vrtulníkovým letectvem. Tato skutečnost vzbuzovala v nás pilotech i v našich kolezích, budoucích štábních pracovnících, skutečný obdiv a veliký zájem o danou tématiku. Jako piloti jsme již na začátku kurzu měli značný přehled o leteckých oborech, avšak pro skupinu 12-5DVZS se povětšinou jednalo o naprosto nové informace. Styl výuky Dannyho a Roje, byť v anglickém jazyce, byl ale natolik efektivní, že i naprosto nezasvěcení byli schopni informace vstřebat a následně aplikovat v praxi.

V druhé polovině kurzu jsme všechny nabyté znalosti využili při simulovaných misích na simulátorech vrtulníku Mi-171š (s pozicemi palubních střelců včetně). Během těchto misí jsme běžnou angličtinu i speciální frazeologii používali k navigaci, komunikaci s pozemními řídícími i mezi sebou v rámci CRM. Všichni jsme se vystřídali na všech pozicích ve vrtulníku, a na každém tak alespoň jednou ležela odpovědnost za provedení mise, či velení celé posádce. Instruktoři na nás odborně dohlíželi a velmi nás motivovali i v případě, že se vše nezdařilo podle plánu.

Tato praktická část výuky byla velice záživná a byla pro nás vysoce kvalitní ukázkou operačního použití vrtulníkového letectva. V průběhu posledního týdne každý z nás absolvoval prezentaci v angličtině. Celý kurz se nesl ve velmi pozitivním a přátelském duchu.

Velice si vážíme možnosti zúčastnit se tohoto kurzu a doufáme, že se naskytnou další možnosti prohlubovat znalost anglického jazyka pro studovanou odbornost prostřednictvím specialistů - rodilých mluvčí, neboť nás tyto tři týdny po této stránce neskutečně obohatily.


Autor: četař Jan Urban a skupina 23-5VPIL


   
© 2021 Univerzita obrany | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Tweetujeme
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Jsme na Facebooku
  • Webová alba Picasa