Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Univerzita obrany se zúčastní Dnů NATO v Ostravě a Dnů vzdušných sil AČR 2021

Zpravodajský portál Univerzity obrany

 
 

Chystané akce

Univerzita obrany se zúčastní Dnů NATO v Ostravě a Dnů vzdušných sil AČR 2021

14.9.2021 • Univerzita obrany se ve dnech 18. a 19. září zúčastní na letišti Leoše Janáčka Ostrava největší bezpečnostní přehlídky v Evropě, Dnů NATO 2021, jejímž tradičním účastníkem je již od prvního ročníku této akce. Letos bude jediná vojenské vysoká škola u nás prezentovat návštěvníkům ukázky vědecké činnosti a nabídku studia pro akademický rok 2022/2023.    

Mottem akce je „Naše bezpečnost není samozřejmost a bez bezpečnosti není prosperita", a proto je jejím hlavním cílem prezentovat široké veřejnosti co nejpestřejší škálu prostředků, kterými disponuje Česká republika a její spojenci na poli zajišťování bezpečnosti. Dvoudenní program se skládá z prezentace těžké vojenské, policejní i záchranářské techniky, dynamických ukázek výcviku speciálních jednotek, leteckých ukázek a prezentace výzbroje, výstroje a vybavení útvarů. Nikde jinde přitom není možné na jediném místě zhlédnout špičkové umění a techniku nejenom vojáků, hasičů a policistů, ale také celníků, vězeňské služby, městské policie a dalších elitních útvarů.

Univerzita obrany nabídne návštěvníkům venkovní statickou ukázku využití bezpilotního létajícího prostředku Embention F300.  Jedná se prostředek střední kategorie s rozpětím křídel 3,5 m a maximální vzletovou hmotností 25 kg. Bezpilotní prostředek je poháněn pístovým motorem a vrtulí a je schopen pohybu v plně autonomním i rádiem řízeném režimu. Užitečné zatížení je až 8 kg, což představuje dostatek kapacity pro velmi široké spektrum aplikací. Datový přenos na zem je umožněn díky radiovému datalinku na vzdálenost až 50 km. Bezpilotní prostředek bude využíván pro vývoj a výzkum v řadě oblastí, které pokrývají témata řešená napříč Univerzitou obrany. Bezpilotní prostředek umožnuje spolupráci mezi katedrami a fakultami a nabízí potenciál k provedení experimentální činnosti v oblastech autonomního řízení letu, swarmingu, monitorování a průzkumu, leteckých senzorických systémů, aerodynamických měření a optimalizace, apod.


Pozornost jistě vzbudí i studentský projekt kvadrokoptéry, za kterou studenti Univerzity obrany získali v srpnu 2021 ocenění „Innovation Award" na mezinárodní soutěži pořádané Military Technical College v egyptské Káhiře za nejinovativnější konstrukci dronu.

Zájemci o studium se budou moci ve stánku Univerzity obrany seznámit se studijní nabídkou vojenské vysoké školy pro příští akademický rok. Pro dospělé i děti jsou dále připraveny různé dovednostní soutěže a hry.

Mimo to se početná skupina studentů UO zapojí do organizace Dnů NATO a Dnů vzdušných sil AČR, resp. do péče o zahraniční účastníky, zejména o piloty a osádky letounů. Pro studenty, zejména budoucí piloty české armády je setkání se zkušenými zahraničními armádními piloty významnou událostí a také motivací pro jejich další odbornou přípravu. 

Více informací o Dnech NATO v Ostravě a Dnech vzdušných sil AČR na www.natodays.cz

 Autor: oddělení marketingu UO   
© 2021 Univerzita obrany | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Tweetujeme
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Jsme na Facebooku
  • Webová alba Picasa