Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Tým UO získal „INNOVATION AWARD“ v mezinárodní soutěži dronů v Káhiře

Zpravodajský portál Univerzity obrany

 

Aktuality Fakulty vojenských technologií

Tým UO získal „INNOVATION AWARD“ v mezinárodní soutěži dronů v Káhiře

Počet shlédnutí: 469

​13.9.2021 • Ve dnech 7. až 12. 8. 2021 se v egyptské Káhiře pod záštitou vojenské vysoké školy Military Technical College konalo finále již 5. ročníku mezinárodní soutěže Unmanned Aerial Vehicle Competition (https://uavc.conferences.ekb.eg). Této soutěže se zúčastnilo celkem osm týmů, přičemž čtyři týmy se zúčastnili finále v místě konání soutěže. Mezi nimi byl i tým Univerzity obrany tvořený sedmi studenty Fakulty vojenských technologií, jmenovitě rtn. Marek Maňák, rtn. Tomáš Jurák, Vojtěch Zůbek, Radek Vala, Tomáš Jiříček, Doan Ngoc Hai a Nguyen Van Phi, doprovázený učiteli, mjr. Ing. Radkem Bystřickým, Ph.D. a Ing. Jakubem Hnidkou, Ph.D. 

Cílem soutěže bylo zkonstruovat dron, který bude schopný plnit tři zadané mise. Mise 1 byla zaměřena na průzkumné schopnosti dronu v podobě prohledání definovaného území, určování polohy cílů a specifikování, zda se jedná o vlastní nebo cizí cíl. Během mise 2 bylo úkolem nalétat v omezeném čase co nejdelší trať. Mise 3 spočívala v doručení břemene shozem z výšky minimálně 50 m na určené pozice. Všechny mise přitom měly být plněny v maximální míře autonomně, tedy bez zásahu člověka.Tým UO zkonstruoval pro účely soutěže kvadrokoptéru. Sestrojený dron již během prvního dne soutěže vyvolal velký ohlas svou konstrukční vyspělostí, která byla podložena výpočty a doplněním celé řady „vychytávek", které překvapily i samotné porotce. Za nejinovativnější konstrukci získal tým UO ocenění „INNOVATION AWARD". 

Samotné letové testy už ale nebyly pro tým UO tak příznivé, a to především z důvodu počasí. V Káhiře panoval silný nárazový vítr, který způsobil pád dronů několika týmů včetně UO. Bohužel pro tým UO došlo k takovému poškození, které již nebylo možné na místě opravit a dokončit všechny mise. 

I přesto, že se vše nepodařilo podle plánu, je to pro celý tým UO velmi dobrá a cenná zkušenost, která může být zúročena v dalším studiu i profesním životě. A možná i v dalším ročníku soutěže.

 

 

Autor: Josef Bajer


   
© 2021 Univerzita obrany | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Tweetujeme
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Jsme na Facebooku
  • Webová alba Picasa