Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Univerzita obrany se představuje na VědaFestu

Zpravodajský portál Univerzity obrany

 

Aktuality Univerzity obrany

Univerzita obrany se představuje na VědaFestu

Počet shlédnutí: 237

8.9.2021 • Univerzita obrany stále více plní roli výzkumného a vývojového centra v oblasti obranného průmyslu a z tohoto důvodu nemůže chybět na VědaFestu, největší venkovní populárně naučné akci v České republice. Festival se ve středu 8. září koná na venkovních stanovištích na Vítězném náměstí a v přilehlé Technické ulici v Praze 6 a nabízí návštěvníkům zábavným a hravým způsobem vědu ve všech jejích podobách.

Během jednoho dne na jednom místě festival představuje to nejzajímavější ze světa přírodních, technických a společenských věd i praktické využití vědy v každodenním životě. To platí i o jednom z exponátů vystavených Univerzitou obrany, kvadrokoptéře, která letos v srpnu získala díky řadě inovativních řešení ocenění za konstrukci Innovation Award na 5. ročníku mezinárodní soutěže Unmanned Aerial Vehicle Competition, jež proběhla v egyptské Káhiře. Pozornost návštěvníků vzbudil také bezpilotní létající prostředek Embention F300, sloužící k řadě operací a účelů a vyznačující se velkou samostatností a spolehlivostí.


Univerzita obrany zajišťuje přípravu vojenských profesionálů, jejíž efektivitu výrazně zvyšuje simulační technika. Na VědaFestu ji zastupují dvě zařízení – návštěvníci mohou vyzkoušet práci instruktora leteckého simulátoru, či navádění protivzdušné rakety v systému Presagis.

Letectví a letecká technika však není zdaleka jedinou specializací, v níž Univerzita obrany připravuje odborníky pro AČR. Ve stáncích, jež jsou součástí prezentace Ministerstva obrany, jsou připraveny také ukázky výzkumných metod používaných dalšími odbornostmi. K nim například patří měření pomocí spektrometru nebo využití instrumentální tribodiagnostiky. „Tato metoda umožňuje rozborem motorových či převodovkových olejů zjistit mimo jiné i stav opotřebení, případně závady součástí hnací soustavy, a to vše bez nutnosti jejich demontáže," popisuje výhody uvedeného postupu major Josef Jelínek.


Nabídka odborností a specializací na Univerzitě obrany je široká a skýtá velký prostor pro vývoj, výzkum a vědecké bádání. Případní zájemci přímo na VědaFestu mohou získat potřebné informace o podmínkách studia na této jediné vojenské vysoké škole u nás.


Autor: Viktor Sliva, foto: Adéla Pokorná

   
© 2021 Univerzita obrany | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Tweetujeme
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Jsme na Facebooku
  • Webová alba Picasa