Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Student FVL na kurzech pro průzkumáky v Rumunsku

Zpravodajský portál Univerzity obrany

 

Aktuality Fakulty vojenského leadershipu

Student FVL na kurzech pro průzkumáky v Rumunsku

Počet shlédnutí: 254

23.7.2021 • V první polovině července 2021 se student Fakulty vojenského leadershipu četař David Pech zúčastnil v Rumunsku dvou kurzů určených pro příslušníky specializace vojenský průzkum. Kurzy "Survival course" (5. až 9. července) a "Reconnaissance course" (12. až 16. července) uspořádala Akademie pozemních sil v Sibiu. 

První kurz se konal ve výcvikovém srubovém táboře Crints v rumunských horách, kde se účastníci kurzu učili techniky a způsoby přežití za nepřátelskou linií, ale i sebezáchovu v horských podmínkách bez přítomnosti nepřítele. „K hlavním tématům kurzu patřilo zajištění zdrojů vody a potravy a jejich následná úprava, rozmístění KS čety a jeho zabezpečení (patroly, pasti) a v neposlední řadě stavba a maskování přístřešku se vším co je důležité k dlouhodobému setrvání na jednom místě bez možnosti vnějšího zásobení (místnost pro materiál, obytná místnost, lednička, ohniště)", říká čet. Pech. Tohoto kurzu se zúčastnili také příslušníci bulharské vojenské akademie s průzkumnou specializací. 

Druhý kurz probíhal v nově postaveném výcvikovém zařízení blízko obce Daia v centrální části Rumunska. Kurz byl zaměřen na průzkum a působení jednotek o velikosti čety v nepřátelském prostředí za účelem získání informací o prostředí a nepříteli. Účastníci kurzu se učili číst místní terén a přizpůsobit se okolí a odlišností prostředí. Důležitá byla spolupráce členů týmu při tvorbě operačních rozkazů, analýzy terénu, secvičení v základních taktických drilech jako je reakce na kontakt s nepřítelem, reakce na IED/UXO, činnost na léčku a základy v TCCC. Tohoto kurzu se zúčastnili kadeti z Bulharska, Portugalska a Ukrajiny. Všichni zahraniční účastníci byli začleněni do jednotlivých čet ke kadetům místní akademie pozemních sil.

Oba kurzy obsahovali dvoudenní komplexní úkol k prověření získaných znalostí. „Velice si vážím spolupráce a přátelského přístupu všech zúčastněných studentů, oba kurzy probíhali za vzájemného respektu a touze po výměně zkušeností a dovedností. Osobně byla pro mě zahraniční cesta velkým přínosem a dle mého názoru je pěstování dobrých zahraničních vztahů důležitou součástí vojenské kariéry, protože armádu tvoří vojáci.", hodnotí získané zkušenosti čet. Pech.

 

Autor, foto: David Pech

   
© 2021 Univerzita obrany | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Tweetujeme
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Jsme na Facebooku
  • Webová alba Picasa