Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Letecký výcvik studentů probíhá i za zhoršené epidemiologické situace

Zpravodajský portál Univerzity obrany

 

Aktuality Fakulty vojenských technologií

Letecký výcvik studentů probíhá i za zhoršené epidemiologické situace

Počet shlédnutí: 401

3.3.2021 • Na začátku března jsou studenti třetího ročníku specializace vojenský pilot připraveni ke svým prvním vývozním letům na vrtulnících Enstrom 480 nebo letounu Zlín Z-142, to podle jejich budoucího zařazení. Postupně se budou učit ovládat letadlo při letu po letištním okruhu a v pracovním prostoru. Celý výcvik je koncipován tak, aby se s letadlem naučil létat i ten, kdo doposud neměl žádné pilotní zkušenosti. Vyvrcholením každého výcviku jsou první samostatné lety bez instruktora, které by měli studenti UO absolvovat v průběhu dubna.

Studenti nastoupili na letišti v Pardubicích k Centru leteckého výcviku v pondělí 8. února. Před samotným zahájením letové praxe a prvním vývozním letem museli absolvovat spoustu hodin teorie v učebně. Prvotní znalosti aerodynamiky, navigace a frazeologie studenti získali ještě v distanční formě od svých vyučujících z Univerzity obrany v rámci zimního semestru v předmětu Základní pilotní příprava.

Ve znamení teorie se nesly také první tři týdny v Pardubicích. Podle vojenských leteckých předpisů musí každý pilot-žák absolvovat nejdříve teoretické typové přeškolení, tzv. materiální část. V jeho rámci se budoucí piloti seznámili se svým letadlem, na kterém budou létat, takřka do posledního šroubku. Se svými instruktory létání poté prošli jednotlivé účelové přípravy, kde se učili nazpaměť konkrétní nouzové postupy, zásady techniky pilotáže, významné orientační body v okolí letiště pro snazší orientaci za letu až po radiotelefonní postupy a korespondenci používanou na letišti LKPD. Na závěr přeškolení museli své znalosti prokázat během testu, jehož absolvování s minimálně 75% úspěšností je nutnou podmínkou před zahájením letového výcviku. 

Právě probíhající praktický letecký výcvik je nedílnou součástí studijní specializace vojenský pilot, kde se skloubí nabyté teoretické znalosti spolu s letovou praxí. Proto je klíčové, že se povedlo letošní kurz nových pilotů-žáků uspořádat navzdory nepříznivé epidemiologické situaci a pokračující pandemii COVID. Pocit prvního samostatného vzletu a přistání nelze nahradit žádnou jinou formou a pocit letu, vlivy větru a tíhu zodpovědnosti za provedení letu si musí každý jednotlivec zažít na vlastní kůži. Vše samozřejmě za dodržení veškerých platných protiepidemických nařízení a zvýšených hygienických opatřeních. 

 

Autoři: Ondřej Mach, Matěj Schmidt, Šimon Churý


   
© 2021 Univerzita obrany | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Tweetujeme
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Jsme na Facebooku
  • Webová alba Picasa