Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Vojenská robotika na konferenci ROBOTY

Zpravodajský portál Univerzity obrany

 

Aktuality Fakulty vojenských technologií

Vojenská robotika na konferenci ROBOTY

Počet shlédnutí: 145

​18.2.2021 • Plukovník Jan Mazal vystoupil v rámci virtuální konference Trendy v robotizaci, zkráceně ROBOTY 2021, která se uskutečnila na konci ledna v Brně. Vedoucí nedávno ustavené Katedry vojenské robotiky hovořil o uplatnění robotických řešení v oblasti obrany a o připravované studijní specializaci s touto náplní. 

„Jsme rádi, že nás z civilní sféry oslovili, my si snažíme samozřejmě držet přehled i v této oblasti, která se s tou vojenskou z velké míry protíná. Shlédl jsem několik příspěvků kolegů z ČVUT a soukromých firem, ve kterých zazněly zajímavé informace a je evidentní, že robotizace v průmyslu v ČR postupuje velmi dynamicky," hodnotí plukovník Mazal přínos konference, která se s ohledem na protiepidemická opatření konala na rozdíl od předchozích sedmi ročníků ve virtuální podobě, s tím, že někteří řečníci využili možnost vystoupit nebo se účastnit diskuze přímo z vysílacího studia v Brně.

 

„Nevíme, zda se na budoucím bojišti budou primárně pohybovat objekty velikosti včely nebo stíhacího letounu, ale určitě víme, že o úspěchu budou rozhodovat schopnosti v následujících oblastech: technologický náskok v oblasti umělé inteligence, vysokorychlostní reakční odezvy jednotlivých systémů (v řádech milisekund), sdílení operační informace a koordinace velkého počtu entit v reálném čase, tzv. „SWARMing"," popisuje plukovník Mazal současné trendy ve vojenské robotice. Souhlasně také odpovídá na otázku, zda robotika ve vojenství je z tohoto pohledu především softwarová nebo hardwarová záležitost: „Hardware se samozřejmě také rozvíjí, různě se optimalizují konstrukce, navyšuje se dynamika, rychlosti a odolnost komponent, vývoj alternativních pohonů, a podobně, nicméně těžiště robotiky v tuto chvíli je soustředěno do oblasti rozvoje umělé inteligence, ale je třeba mít na paměti, že jedno bez druhého nebude fungovat." 

A jak se uvedená skutečnost projeví v požadavcích na budoucí studenty, pro něž Katedra vojenské robotiky připravuje novou studijní specializaci? „Již z podstaty toho, že robotika řeší automatizaci mechanických prvků, takže je na pomezí mezi elektronikou a mechanikou. Z toho důvodu se zde uplatní zájemci zaměření na obě tyto oblasti," říká Jan Mazal a rýsuje možnosti jejich uplatnění: „Robotika i přes více jak stoletou historii je na začátku své masivní expanze a skýtá obrovský potenciál. Její rozvoj je naprosto klíčový pro dlouhodobé přežití lidstva nejenom na zemi, ale hlavně ve vesmíru, bez robotů si již nelze představit ani současnost, natož budoucnost. Možnosti současných technologií spadaly před několika dekádami do kategorie vědecko-fantastické literatury a vidíme, že další revoluční pokroky v této oblasti jsou na dohled." 

 

Autor: Viktor Sliva


   
© 2021 Univerzita obrany | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Tweetujeme
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Jsme na Facebooku
  • Webová alba Picasa