Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Vánoční dárky, ošetřování, náplň volného času. Studenti UO pomáhají potřebným

Zpravodajský portál Univerzity obrany

 

Aktuality Univerzity obrany

Vánoční dárky, ošetřování, náplň volného času. Studenti UO pomáhají potřebným

Počet shlédnutí: 489

​17.12.2020 • Klienti jednoho z brněnských domovů pro seniory najdou letos pod vánočním stromkem dárky, které pro ně připravili studenti jedné z čet prvního ročníku Univerzity obrany. „Jsme si vědomi hodnot, které pro nás naše předcházející generace vybudovaly," vysvětlují důvod, proč se rozhodli zapojit do charitativní akce České rozhlasu „Ježíškova vnoučata". Dárky jsou již připraveny a na místě určení budou předány v pondělí 22. prosince. Nejde však ani zdaleka o jedinou pomoc, kterou studenti vojenské vysoké školy věnují potřebným.

Četařka Beáta Šodková hledala způsob, jak v průběhu pandemie pomoci přetíženým zdravotníkům. Na státní svátek 17. listopadu absolvovala celodenní kurz, kde se naučila základy ošetřovatelství - hygienu, krmení, polohování a další důležité věci. Nedlouho poté vyslyšela výzvu zdravotnického centra v Brně ,,Vividus Medical", které žádalo o dobrovolníky kvůli nedostatku personálu. Ze studijních důvodů přicházely v úvahu jen noční směny. „Ta druhá byla poněkud akční, protože jsme se sešly dvě dobrovolnice se sanitářkou a já se nabídla sestře, že s ní půjdu ošetřovat covidové pacienty. Šlo zhruba o 6 pokojů, ale když máte na sobě sněhuláka a musíte dělat všechny hygienické náležitosti k zamezení šíření nemoci, přičemž většina těchto pacientů je ležících, tak se nemusíte obávat, že se nezapotíte," říká studentka třetího ročníku. Ani poté, co se situace ve zdravotnickém zařízení zlepšila, pro ni dobrovolnická aktivita nekončí: „Nabyté schopnosti a zkušenosti budu dále prohlubovat a využívat."

„Dá se to srovnat s polní přípravou, někdy dokonce bývá tábor horší, taktéž téměř nespíte, protože plánujete druhý den, jíte za běhu, téměř si nesednete, protože děti jsou neúnavné," popisuje svou zkušenost vedoucího z dětského tábora četař Pavel Glajc. Od roku 2013 působil nejprve v roli brigádníka a po absolvování kurzu volnočasových pedagogů jako vedoucí zájmového kroužku „Základy lezení na umělé stěně". Teď během studia opět jako dobrovolník pomáhá společnosti Active SVČ – Žďár nad Sázavou s pořádáním akcí. A přitom získává zkušenosti, které se mu budou v jeho povolání nepochybně hodit. „Pokud bych mohl srovnat vedení kroužku a vedení lidí obecně, je to téměř totožné. Liší se pouze specifiky dané věkové kategorie," shrnuje svou zkušenost Pavel Glajc.


Autor: Viktor Sliva

   
© 2021 Univerzita obrany | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Tweetujeme
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Jsme na Facebooku
  • Webová alba Picasa