Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Proděkanka UO Vanda Boštíková v Českém rozhlase: o virech a pomoci studentů v boji s nimi

Zpravodajský portál Univerzity obrany

 

Aktuality Univerzity obrany

Proděkanka UO Vanda Boštíková v Českém rozhlase: o virech a pomoci studentů v boji s nimi

Počet shlédnutí: 336

20.11.2020 • Proděkanka Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany profesorka Vanda Boštíková byla hostem královéhradeckého studia Českého rozhlasu. Prakticky celý svůj profesní život se zabývá problematikou virů, a tak se téma rozhovoru vzhledem k současné situaci logicky týkalo především jednoho z nich, konkrétně toho, jenž způsobuje onemocnění COVID-19.

Profesorka Boštíková se zkoumání virů věnovala nejen v České republice, ale i v Latinské Americe a v USA, díky čemuž poznala tamní instituce, jež se zabývají problematikou závažných infekčních onemocnění: „Fascinuje mě zaoceánská část Atlantského institutu CDC, kde existují skupiny, my jim říkáme létající epidemiologové a virologové, a to jsou lidé, kteří na vyzvání vlád jiných zemí po celé zeměkouli ve chvíli, kdy je nějaký biologický problém, tak jsou schopni de facto okamžitě se na ta místa dostavit, pomáhat a začít studovat příslušnou problematiku. Nejsou pochopitelně jediní, ale tito lidé byli v Asii ve chvíli, kdy se objevil například SARS koronavirus 1, zasahovali v oblastech se Zika virem a byli velmi potřební a efektivní v západní Africe před několika lety."

V jedné z odpovědí profesorka Boštíková posuzovala teoretickou možnost, zda bylo možné současné pandemii zabránit: „Jistě, až bude za námi, bude to předmětem nejrůznějších i odborných teorií. Nicméně, víte, ono je to zajímavé, protože když se podíváme do historie, tak v sedmdesátých letech, když se podařilo eradikovat (vymýtit) dosud jediný virus, a to pravých neštovic, tak dokonce byly představy, že v jedenadvacátém století už nebudou potřeba infektologové, protože pravděpodobně očkovacími kampaněmi eliminujeme de facto všechny viry. A podívejte se, kde jsme dnes."

Studenti Univerzity obrany po celou dobu trvání pandemie účinně vypomáhají s eliminací následků. Jejich působení v rozhlasovém rozhovoru zhodnotila i proděkanka Vanda Boštíková: „Naši studenti jsou naprosto skvělí. A já neodolám tomu, abych je tady veřejně nepochválila. V každém případě se zapojovali od jara až do současnosti převážně v Chytré karanténě, ale nejenom v ní. Já občas používám termín, že existuje několik ikonických fotografií, které novináři velmi rádi opakovaně z chytré karantény pořád používají. A my jsme velmi hrdí na to, že jsou to právě naši studenti, kteří na nich jsou."

Celý rozhovor je k dispozici zde: https://hradec.rozhlas.cz/virolozka-vanda-bostikova-virus-se-chce-mnozit-kdyz-mu-ztizime-zacne-byt-na-nas-8358863


Autor: Viktor Sliva, foto: ČRo Hradec Králové


   
© 2019 Univerzita obrany v Brně | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Tweetujeme
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Jsme na Facebooku
  • Webová alba Picasa