Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
I obyčejní lidé zachraňují životy

Zpravodajský portál Univerzity obrany

 

Aktuality Univerzity obrany

I obyčejní lidé zachraňují životy

Počet shlédnutí: 740

26.10.2020 • V České republice je každodenně třeba krve či jejích složek od více než 2000 dárců. Krev je potřeba například při těžkých úrazech, řadě operací, léčbě otrav, pro lidi léčené umělou ledvinou nebo se zhoubnými nemocemi krve. Z krve se také vyrábějí léky nezbytné pro nemoci s poruchami srážlivosti, poruchami obranyschopnosti a léčbu popálenin. Celkový počet dárců krve v nemocničních transfuzních zařízeních bohužel mírně klesá. Pokles je způsobený věkem či nemocemi dárců a v současné době také riziky spojenými s pandemií COVID 19.


Aby bylo krve pro léčbu nemocných dostatek, je nutné každý rok získat přes 30 000 nových dárců. "Každý zdravý občan ČR, který nebyl v kontaktu s osobami s příznaky COVID19, by se proto měl stát dárcem krve. V případě studentů Univerzity Obrany to platí dvojnásob. Právě Vaše ochota darovat krev může zachránit život dalších lidí", říká starší asistent katedry Zpravodajského zabezpečení kpt. Ing. Jan Nohel, Ph.D., který na podzim tohoto roku dovršil 160 bezpříspěvkových darů krve a jejích částí.

Při odběru jsou dodržována přísná hygienická opatření, která chrání dárce i personál. Vyžadována je dezinfekce rukou před vstupem na transfuzní oddělení. Nošení roušek je pak samozřejmě povinné ve všech jeho prostorech. Dárci jsou objednávaní na konkrétní čas tak, aby byl zajištěn plynulý provoz.


Autor: Viktor Sliva


   
© 2021 Univerzita obrany | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Tweetujeme
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Jsme na Facebooku
  • Webová alba Picasa