Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Blíží se slavnostní vojenská přísaha nových studentů

Zpravodajský portál Univerzity obrany

 
 

Chystané akce

Blíží se slavnostní vojenská přísaha nových studentů

14. 10. 2019 • Symbolickým startem akademické dráhy nových studentů Univerzity obrany v Brně byly slavnostní imatrikulace na začátku října. V předvečer státního svátku Den vzniku samostatného československého státu, tedy 27. října, pak studenti učiní rozhodující závazek, který na sebe dobrovolně berou noví příslušníci české armády. Tímto závazkem je slavnostní vojenská přísaha, která v uvedený den proběhne ve 14 hodin na Hradčanském náměstí v Praze.

Jak vyplývá z textu přísahy, noví příslušníci armády jí vyjadřují odhodlání sloužit své zemi. Vojáci se zavazují k plnění svých vojenských povinností při obraně našeho státu. Přísaha také znamená ztotožnění a sepětí vojáka se zájmy a osudy národa, armády a útvaru, s osobností svého velitele, ale i s ostatními příslušníky jednotky.

Pro rodiče a známé nových vojáků, ale i pro vojáky samotné je složení vojenské přísahy velmi působivým aktem, který probíhá před standardou prezidenta ČR, bojovým praporem Univerzity obrany a historickými prapory československých vojenských jednotek. Ceremoniálu, který probíhá na Hradčanském náměstí před Pražským hradem, se účastní prezident, jenž je současně i vrchním velitelem ozbrojených sil ČR, a dále ústavní činitelé, představitelé Ministerstva obrany ČR, velení armády, státní správy a samosprávy.

 

Autor: Viktor Sliva

   
© 2021 Univerzita obrany | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Tweetujeme
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Jsme na Facebooku
  • Webová alba Picasa