Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
V centru Brna byli vyřazeni letošní absolventi Univerzity obrany

Zpravodajský portál Univerzity obrany

 

Aktuality Univerzity obrany

V centru Brna byli vyřazeni letošní absolventi Univerzity obrany

Počet shlédnutí: 1244

​25.7.2019 • Česká armáda má ode dneška k dispozici 140 nových důstojníků, kteří z hlediska struktury profesí komplexně pokryjí potřeby AČR. Letošní absolventi brněnských fakult Univerzity obrany byli ve čtvrtek dopoledne jako již tradičně vyřazeni před zraky veřejnosti v centru Brna, sídelního města jediné vojenské vysoké školy v ČR.

Letos poprvé byli vyřazeni absolventi nových pětiletých souvislých studijních programů, které byly zavedeny v roce 2014. „Vzdělávací proces Univerzity obrany reaguje flexibilně na rychle se měnící podmínky života ve společnosti i armádě, a proto od příštího akademického roku bude inovovat i toto magisterské studium," řekl ve své úvodním vystoupení zástupce náčelníka GŠ - inspektor AČR generálmajor Milan Schulc. Ministerstvo obrany na slavnostním aktu zastupoval ředitel Odboru řízení lidských zdrojů Jaroslav Daněk a spolu s ním na tribuně stanuli i zástupci dalších rezortů, místní samosprávy a také představitelé veřejných vysokých škol.

Přítomny byly také maminka a sestra štábního praporčíka Jiřího Schamse, patrona letošních absolventů. Štábní praporčík Jiří Schams zemřel v roce 2015 na následky zranění, které utrpěl v průběhu zahraniční mise ISAF v Afghánistánu v roce 2008.

„Ve spolupráci s velením Armády České republiky jsme se snažili připravovat vás na války nikoliv minulé, ale na války budoucí. To vše s nadějí, aby vaše kvalitní vzdělání a vojenská připravenost byly zárukou toho, že na tu skutečnou válku nikdy nedojde," zhodnotil náplň studia nových absolventů rektor-velitel Univerzity obrany brigádní generál Bohuslav Přikryl. Poté se již odebral před bojový prapor univerzity, aby univerzitní insignií v podobě meče slavnostně pasoval poručíka inženýra Davida Nováka. Tento nejúspěšnější student Fakulty vojenského leadershipu tak zastoupil zbývající 139 kolegyň a kolegů. „Příchodem na Univerzitu obrany se pro mě otevřel nový svět," vzpomíná na dobu před pěti lety poručík Novák, který se v tomto pro sebe novém prostředí nejen neztratil, ale naopak dosáhl vynikajících výsledků.

Věcné dary a peněžité odměny pak jako ocenění studijních výsledků převzali další úspěšní absolventi. Náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Aleš Opata na návrh rektora-velitele UO udělil věcný dar poručici Janě Michalovičové.

Během závěrečného slavnostního pochodu pozdravily úspěšné absolventy Univerzity obrany nízkým přeletem nad náměstím Svobody bojové letouny Armády ČR. Ještě než se absolventi rozešli za svými blízkými, aby přijali jejich blahopřání, napsali neodmyslitelnou tečku za svým studiem. Na několik vteřin se prostor nad jejich hlavami zaplnil vyhozenými čepicemi.  

Mezi letošními absolventy Univerzity obrany je také deset pilotů, z nichž polovina bude létat na vrtulnících a druhá na proudových letounech. Pilotní odznaky převzali krátce před polednem během aktu v prostorách brněnského planetária z rukou prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka. Stejné pocty se dostalo i nově vystudovaným řídícím letového provozu. Výjimečnost okamžiku podtrhla i přítomnost mistra světa v sérii Red Bull Air Race a absolventa UO Martina Šonky.

Po vojenských ceremoniálech pak přišly na řadu i ty akademické. Během několika chodů promocí složili úspěšní absolventi akademický slib a z rukou univerzitních hodnostářů převzali doklady o řádném završení vysokoškolského studia.

 


Fotogalerie:

Slavnostní vyřazení

Promoce


Autor: Viktor Sliva, foto: Viktor Sliva, René Rámiš, Pavel Pazdera
  Sdílet na Facebooku   Sdílet na Twitteru


   
© 2019 Univerzita obrany v Brně | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Tweetujeme
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Jsme na Facebooku
  • Webová alba Picasa