Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Na Winter Survivalu 2019 zvítězili vojáci ze 7. mechanizované brigády

Zpravodajský portál Univerzity obrany

 

Aktuality Univerzity obrany

Na Winter Survivalu 2019 zvítězili vojáci ze 7. mechanizované brigády

Počet shlédnutí: 547

1.2.2019 • Ve čtvrtek 31. ledna odpoledne je v jesenických horách po všem. Čtyři dny tvrdého soupeření s nástrahami přírody, náročnými úkoly a se sebou samým mají účastníci armádního závodu Winter Survival 2019 za sebou. Po finálové etapě přední pozice na mistrovství obsazují české týmy, Slováci jsou po statečném boji bronzoví.

Otevřené mezinárodní Mistrovství AČR v zimním přírodním víceboji Winter Survival 2019, které v rámci české armády připravila Univerzita obrany, prověřovalo u vojáků úroveň dovedností z oblasti speciální tělesné přípravy, vojenského výcviku a také schopnost rychlého a správného rozhodování při plnění úkolů. Závod zdárně dokončilo 16 družstev z 19.

Hned dvakrát se k historii obracel letošní ročník armádního přeboru Winter Survival. Pořadatelé chtěli připomenout jednak čtvrt století existence náročného novodobého závodu, jednak i výročí prvních mezinárodních armádních lyžařských závodů vojenských hlídek, které se uskutečnily v únoru 1924 v Železné Rudě. 

V posledních soutěžních disciplínách šlo především o rychlost při slalomu a fyzickou kondici při výstupu po sjezdové trati. Do čtvrtečního závodu nenastoupila dvě družstva ze zdravotních důvodů, a to vojáci z 26. praporu horských myslivců z Rakouska a příslušníci 153. ženijního praporu z Olomouce. Výstup a vyřazovací jízdy paralelního slalomu se uskutečnily na sjezdovce Ski arény Karlov pod Pradědem. Paralelnímu slalomu suverénně kralovali vojáci 5. pluku speciálního určení v Žilině, na které české týmy nestačily.

Vítězem 25. ročníku Mezinárodního mistrovství AČR v zimním přírodním víceboji Winter Survival 2019 se stalo družstvo 7. mechanizované brigády v Hranicích ve složení kapitán Viktor Novotný (74. lehký motorizovaný prapor Bučovice), rotmistr Josef Zlámal a desátník Milan Wurst (73. tankový prapor Přáslavice). „Bylo to těžké, ale motivace byla veliká. Jsme rádi, že jsme letos vyhráli my. Od začátku jsme se velmi snažili a také jsme měli štěstí," zhodnotil výsledek hlídky kapitán Viktor Novotný. Tým vojáků 7. mechanizované brigády patří na mistrovství Winter Survival tradičně k nejlepším, od roku 2014 třikrát za sebou zvítězili a loni byli druzí. 

Stříbrné medaile vybojovali vojáci z 13. dělostřeleckého pluku Jince – nadporučík Matěj Picka, desátník Tomáš Bobek a svobodník Vojtěch Neumann. Bronz zaslouženě získali rotmistr Martin Dlhopolec, četař Vladimír Šooš a desátník Michal Rajniak ze slovenského 5. pluku speciálního určení v Žilině. „Byl to lítý boj až do konce. Z třetího místa máme obrovskou radost," uvedl rotmistr Martin Dlhopolec, který také pochválil organizátory víceboje za kvalitní závod. Družstva Univerzity obrany skončila na 12. a 13. místě.

Nejúspěšnějším týmům poháry a ceny předali zástupce náčelníka Generálního štábu – ředitel Společného operačního centra generálmajor Jiří Verner, rektor-velitel Univerzity obrany brigádní generál Bohuslav Přikryl, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jan Krkoška, ředitel státního podniku Vojenský technický ústav Praha Jiří Protiva a zástupci partnerů mistrovství. Slavnostní ceremoniál proběhl před lázeňským domem Libuše v Karlově Studánce, kde ho mohli sledovat lázeňští hosté a obyvatelé obce.


Výsledková listinaAutor: Pavel Pazdera, mluvčí WS 2019, foto: Jiří Pařízek  Sdílet na Facebooku   Sdílet na Twitteru   Sdílet na Google+


   
© 2019 Univerzita obrany v Brně | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Tweetujeme
  • Jsme na Facebooku
  • Webová alba Picasa
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube