Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Vernisáž výstavy o významné osobnosti polského odboje

Zpravodajský portál Univerzity obrany

 
 

Chystané akce

Vernisáž výstavy o významné osobnosti polského odboje

​11.9.2018 • V pondělí 17. září od 14 hodin se ve foyer budovy Univerzity obrany v Kounicově ulici uskuteční vernisáž zajímavé výstavy o kapitánu Witoldu Pileckém. Výstava přibližuje životní příběh polského důstojníka, který v první polovině minulého století bojoval proti Němcům i Sovětům, nechal se dobrovolně zavřít v koncentračním táboře, po útěku bojoval ve varšavském povstání a na smrt ho poslali až polští komunisté. V Polsku je dnes Witold Pilecki opět národním hrdinou.

Roman Jezierski, Tomasz Serafiński, Druh nebo jednoduše Witold. Pilecki byl svého času znám pod různými jmény takřka všem členům protinacistického odboje v Polsku a spolubojovníci jej zcela právem vnímali jako národního hrdinu. Po válce se ale stal nepohodlným, protože poskytoval informace o politickém vývoji v zemi vládě v exilu. Komunistický režim dělal vše pro to, aby jeho činy upadly navždy v zapomnění, a víceméně se mu to povedlo. Ve světě je dnes Pileckého jméno takřka neznámé. Byl to přitom on, kdo jako první odhalil zvěrstva, která se děla v koncentračním táboře v Osvětimi. A kdo o nich podal zprávu světovým mocnostem.

Po výstavách o protinacistickém odboji na Moravě a třetím odboji v Československu přináší Univerzita obrany ve spolupráci s Polským institutem v Praze výstavu o polském důstojníkovi, který se postavil zlu a v zinscenovaném procesu byl spolu s dalšími třemi členy odboje odsouzen k smrti. „Takže nepustili nikoho. Po tom, co mi udělali, už nemohu žít. Osvětim byla proti tomu maličkost," řekl Pilecki po vynesení verdiktu. Popraven byl 25. května 1948. Jeho hrob nebyl dodnes nalezen.


Výstava v budově Univerzity obrany, Kounicova 44 potrvá do 19. října 2018. Veřejnosti bude volně přístupná v pracovní dny od 8 do 18 hodin.


Ke stažení: Pozvánka
 

Autor: Pavel Pazdera  Sdílet na Facebooku   Sdílet na Twitteru   Sdílet na Google+


   
© 2019 Univerzita obrany v Brně | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Tweetujeme
  • Jsme na Facebooku
  • Webová alba Picasa
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube