Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Univerzita obrany připravuje další ročník závodu Winter Survival

Zpravodajský portál Univerzity obrany

 

Aktuality Univerzity obrany

Univerzita obrany připravuje další ročník závodu Winter Survival

Počet shlédnutí: 238

6.12.2017 • Již dvacátý čtvrtý ročník armádního zimního víceboje tříčlenných družstev, který se na přelomu ledna a února uskuteční v Jeseníkách, pořádají Generální štáb AČR a Univerzita obrany v Brně. V soutěži s mezinárodní účastí vojáky čeká řada náročných úkolů a nelehkých disciplín, které v současné době připravuje v nejvyšších moravskoslezských horách tým Centra tělesné výchovy a sportu UO.

K velké různorodosti disciplín a tedy i náročnosti na všestrannost vojáků se na Winter Survivalu přidávají drsné podmínky Hrubého Jeseníku i velmi proměnlivé počasí. Ačkoliv vojáci-závodníci dopředu vědí, do čeho jdou a co mohou čekat, teprve až samotná akce dokonale prověří jejich schopnosti, fyzickou zdatnost a psychickou odolnost a také jejich smysl pro týmovou spolupráci. Během závodu musejí překonávat únavu, vyčerpání i strach. Hodně při tom záleží také na štěstí. Malá chyba nebo náhoda může dokonce družstvo vyřadit ze soutěže.  

Armádní soutěž ověřuje dovednosti, které voják potřebuje v zimních podmínkách, a klade před něj všemožné nástrahy a nečekané situace, s nimiž se může při plnění skutečných úkolů setkat. Důmyslné disciplíny nutí závodníky k přemýšlení, vlastní volbě způsobu provedení úkolu a kreativitě. „Závod byl letos mnohem obtížnější, plný krásných disciplín. Vyhráli jsme soutěž Krkonmen a nyní Winter Survival. Je to paráda," zhodnotil krátce Winter Survival 2017 člen vítězného týmu 43. výsadkového praporu Chrudim četař Zdeněk Černý.

Za necelé dva měsíce během čtyř dnů v rámci mnohakilometrových přesunů budou tříčlenná družstva zdolávat skalní stěny, překonávat říční rokle, absolvují orientační běh na sněžnicích a měřené sjezdy na lyžích, budou poskytovat první pomoc, střílet z armádních zbraní a házet granátem na dálku i na cíl, dvě noci stráví ve volné přírodě a budou plnit další praktické úkoly spojené se zkouškou psychické odolnosti a s přežitím ve volné přírodě.

Mezinárodního závodu Winter Survival 2018 se zúčastní šedesát českých a zahraničních vojáků. Českou armádu bude reprezentovat 14 družstev. Z Belgie, Německa, Polska, Rakouska, Slovenska a Ukrajiny přijede 6 armádních týmů. Poprvé v historii soutěže se na start závodu postaví také dvě družstva z Policie ČR, a to ze zásahových jednotek Moravskoslezského a Jihomoravského kraje. Z Univerzity obrany závod pojedou 2 družstva.

 

Autor: Pavel Pazdera, foto: archiv UO

   
© 2017 Univerzita obrany v Brně | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Tweetujeme
  • Jsme na Facebooku
  • Webová alba Picasa
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube