Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Univerzita obrany na fóru Future Forces 2016

Zpravodajský portál Univerzity obrany

 

Aktuality

Univerzita obrany na fóru Future Forces 2016

Počet shlédnutí: 1068

​14.10.2016 • Univerzita obrany bude mít významné zastoupení na konferenci Military Advanced Robotic Systems (MARS), která se ve dnech 20. a 21. října uskuteční v Praze v rámci mezinárodní akce Future Forces Forum 2016. Konference na výstavišti v Letňanech bude pobíhat za řízení a pod předsednictvím podplukovníka docenta Jana Mazala z Katedry taktiky FVL a jejím čestným předsedou bude prorektor UO pro vědeckou a expertní činnost plukovník gšt. Alexandr Štefek.

„Konference je vyústěním současných trendů a bouřlivého rozvoje v oblasti robotiky a autonomních systémů," hodnotí význam akce podplukovník Mazal. Cílem konference je spojit odborníky z různých odvětví uvedených oborů a navzájem předat informace o nejnovějších výsledcích výzkumu na poli autonomních systémů pro budoucí vojenské i civilní využití. Konference bude místem setkání výrobců s výzkumníky a uživateli z mnoha zemí, kteří tvoří vlivnou a rozšiřující se síť lidí zapojených do vývoje, výroby a využití těchto špičkových technologií. Přednášky však nebudou zaměřeny pouze na technologie samotné, ale také na operační, právní a etické aspekty vyplývající z jejich zavádění do běžného provozu. 

Program konference zahrnuje více než dvě desítky přednášek zaměřených na budoucí hrozby, výzvy a příležitosti v oblasti autonomních systémů, na vlastní výzkum, modelaci a simulaci inteligentních systémů a na pokročilé robotické systémy v kontextu armádního využití a bezpečnosti. Významu konference odpovídá také seznam přednášejících, mezi nimiž bude například rektor ČVUT profesor Petr Konvalinka, nový ředitel NATO STO (NATO Chief Scientist) Dr. Thomas Killion nebo generálmajor John W. Charlton, zástupce ředitele Joint Force Development, J7 z amerického Suffolku, dále také vystoupí  „legenda" v oblasti robotiky prof. Ronald Arkin a mnoho dalších. S aktuálním příspěvkem na téma bezpilotních prostředků při ochraně hranice v námořní i pozemní operační doméně vystoupí Dimitrios Gkritzapis z Úřadu výzkumu a vývoje řecké policie. 

Hlavní program pražského fóra Future Forces, na jehož přípravě se podílí na 400 expertů z NATO a který přivede do Prahy armádní špičky a významné řečníky z celého světa, zahrnuje kongres, tři konference a šest workshopů. Na výstavišti proběhne řada kulatých stolů, bilaterálních jednání a meetingů pracovních skupin NATO. Vědecko-pedagogičtí pracovníci Univerzity obrany se jako odborní garanti účastní několika konferencí a workshopů v rámci tohoto fóra.


Konference a workshopy jsou přístupné pro odbornou veřejnost a jsou zaměřeny na národní i alianční akviziční plány, využívání nejnovějších technologií především v oblasti systému vojáka budoucnosti, ochrany proti zbraním hromadného ničení, antiterorismu, ochrany kritické infrastruktury, kybernetické obrany, bezpilotních prostředků a robotiky, logistiky, polní medicíny či využívání geoprostorových informací, hydrometeorologie a GNSS.

 

Autor: Viktor Sliva 

   
© 2019 Univerzita obrany v Brně | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Tweetujeme
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Jsme na Facebooku
  • Webová alba Picasa