Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Výstava k 70. výročí osvobození města Brna

Zpravodajský portál Univerzity obrany

 
 

Chystané akce

Výstava k 70. výročí osvobození města Brna

16.4.2015 • Sedmdesáté výročí osvobození města Brna připomene výstava s názvem Konec druhé světové války na jižní Moravě, kterou je možné navštívit od 23. dubna do konce května ve foyer budovy Fakulty vojenského leadershipu Univerzity obrany v Kounicově ulici 44. 

Výstava přibližuje plány sovětského velení a faktický průběh osvobozovacích bojů jednotek Rudé armády a jejich rumunských spojenců od Lanžhota až po Brno. Podle sovětského velení mělo být Brno osvobozeno 16. dubna, ale stalo se tak až 26. dubna 1945. Výstava popisuje urputné boje u Křepic, Ořechova, Rajhradu a Holasic, obklíčení dvou sovětských brigád a jezdectva v prostoru Střelic a Popůvek, osvobození brněnských městských částí Bohunice, Lískovec a Bosonohy ruskými kozáky na koních z 1. gardové jezdecko-mechanizované skupiny. Pole v okolí Brna tak zažila poslední útoky klasického jezdectva se šavlí v ruce v Evropě. 

Výstava o posledních dnech války v Brně a jeho okolí přináší zajímavé autentické fotografie z bojů o předměstí a v ulicích jihomoravské metropole. Doplněna je o dobové dokumenty, uniformy, vyznamenání a zbraně ruských a německých vojáků a také promítání unikátních filmových záběrů z bojů na jižní Moravě a v samotném Brně. Výstavu, která bude volně přístupná v pracovní dny od 8 do 18 hodin, pořádá Univerzita obrany a Svaz letců Brno ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem Praha. 


Text: oddělení vnějších vztahů UO, foto: archiv vojenského historika plk. ve výsl. Oldřicha Rampuly

​​
   
© 2021 Univerzita obrany | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Tweetujeme
  • Videokanál Univerzity obrany na Youtube
  • Jsme na Facebooku
  • Webová alba Picasa